آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

جمهوری اسلامی و …

هانی کارگراست. هر سال توسط کارگران و نیروهای مترقی و آزادیخواه جهان جشن گرفته می شود. در ایران نیز کارگران، زحمتکشان و حزب ها و سازمان های مترقی به اشکال گوناگون این روز را گرامی میدارند. رژیم جمهوری اسلامی، مانند تمام کشورهای سرمایه داری با بزرگترین جشن همبستگی کارگران جهان سر ستیز دارد. و هرگز حاضر نشده است این روز را برسمیت بشناسد. به همین خاطر کارگرانی که تلاش می کردند تا به نحوی این روز را گرامی دارند و با کارگران سراسر جهان همصدا شوند، مورد یورش پلیس امنیتی رژیم قرار می گرفتند و به زندان و محرومیت های اجتماعی محکوم می شدند.

از سوی دیگر پس از آنکه جمهوری اسلامی مجبور شد، زیر فشار مبارزات و پیگیری کارگران ، زحمتکشان وآزادیخواهان کشور و همچنین افکار عمومی جهانیان این روز را بعنوان روز جهانی کارگر بپذیرد. تمام سعی و تلاش خود را بکار گرفت تا آن را از محتوا خالی و در غیاب سندیکاها و اتحادیه های مستقل کارگری، بوسیله تشکل های زرد و نیمه دولتی به راه دلخواه هدایت کند.

حاکمان جمهوری اسلامی که آشکارا تمام حقوق اولیه کارگران را مثل حق تشکل، حق اعتصاب و تحصن را نا دیده می گیرند. تشکل های مستقل کارگری را منحل و سرکوب کرده اند. اعتراضات کارگری را به خشن ترین شکل سرکوب و دهها کارگر معترض را دستگیر و از حقوق اجتماعی محروم کرده اند. به خواست کارگران برای تامین حداقل حقوق، کمترین اهمیتی قائل نیستند و …

بزرگ منشانه روز جهانی کارگر را به هفته کارگر ارتقاء داده اند و برای کارگران هم برنامه ریزی های لازم را انجام داده اند.

با نگاهی به این برنامه ریزی که رئوس کلی آن توسط محمد مهدی حیدریان معاون فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در حضور دبیرکل خانه کارگر اعلام گردید و خبرگزاری ایلنا آن را بازتاب داده است.

آقای حیدریان خواسته و یا ناخواسته آنچنان از کلمات نامفهوم و دو پهلو استفاده کرده که شاید غیر از خودش کسی متوجه منظورش نشود. اما تنها نکته که بروشنی در بیانات ایشان دیده می شود بی توجهی به خواست ها و حقوق کارگران است که اتفاقا مبنای روز جهانی کارگر بر این اساس شکل گرفته و هر سال میلیون ها کارگر در سراسر جهان برای تحقق خواسته های خود در این روز به خیابان ها می آیند و سرود همبستگی سر می دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا معاون فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته کارگر را چنین تشریح می کند:

امسال سال ویژه‌ای برای حوزه کار و فعالیت و تلاش است، انتخاب شعار سال امسال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، راهنما و خط مشی اساسی امسال است که تبلور و بستر اصلی آن حوزه کار و تلاش است. هفته پیش‌رو مزین به نام کارگر و قدردانی از تلاش کارگران است، تقارن این دو و شروع سالی که به این شعار متصف است با هفته کارگر که اختصاص به قدردانی از تلاشگران حوزه جهاد در سازندگی و آبادانی کشور دارد تقارن مبارکی است و امیدواریم که بتوانیم ملحم از این شعار و این تقارن به سهم خودمان در ایجاد زمینه مناسب برای تلاش و فعالیت نگه‌دارندگان اصلی‌ترین ستون اقتصاد مملکت و ستون ایجاد رفاه برای آحاد مردم کوشا و موثر باشیم.

امسال به رسم هرساله نامگذاری هایی برای روزهای مختلف هفته کارگر به جهت تمرکز بر ابعاد مختلف کار و تلاش و توجهی که در این حوزه باید بشود برگزیده شده است.

روز اول هفته کارگر فردا یکشنبه به نام کارگران، امام و انقلاب نامگذاری شده و به سنت حسنه هرساله تجدید میثاق با بنیانگذار جمهوری اسلامی عنوان و عمده فعالیت حضور روز اول را به خود اختصاص خواهد داد. در این روز زمینه آشنایی بیشتر جامعه کار و تلاش با اهداف امام و انقلاب را در این روز متذکر خواهیم بود.

در روز دوشنبه دومین روز هفته کارگر به نام کار، سلامت و نشاط اجتماعی نامگذاری شده که اگر کار با سلامت همراه نباشد که خود موثر در تامین سلامت است نشاط اجتماعی حاصل نخواهد شد و این سه ویژگی پیوسته به هم در برنامه‌های متفاوت در سطح کشور ابعاد مختلفش بحث و بررسی خواهد شد.

در سه‌شنبه هفتم اردیبهشت ماه سومین روز هفته کارگر به نام کارگر، بازنشسته امید به آینده و تامین اجتماعی نامگذاری شده است. از ابتدا که ما با نیروی کار و کارگران شروع می‌کنیم تا سرانجام تلاش و فعالیت دوره اول کارگران تا به دوره دوم که ورود به بازنشستگی است انشالله در یک برنامه منسجم و پیوسته حاصل آن باید امید به آینده باشد. در این روز به این ویژگی‌ها پرداخته و توجه خواهد شد.

چهارشنبه هشتم اردیبهشت چهارمین روز هفته کارگر به نام کارگران، اقدام و عمل و اقتصاد مقاومتی نام گرفته و امیدواریم که مشخصاً در تبیین هرچه بیشتر راهبردهای مقام معظم رهبری و تلاش برای رسیدن به یک نقشه راه در استقرار اقتصاد مقاومتی حاصل برنامه‌های این روز باشد.

پنجشنبه نهم اردیبهشت ماه پنجمین روز هفته کارگر به نام زنان، کار و توسعه اجتماعی نام گرفته است. حضور فعال زنان در عرصه‌های مختلف کار و تلاش و موضوعات اجتماعی، ضامن توسعه اجتماعی است و انتخاب این نام و هم‌کناری این عناوین قصد تبیین این جهت را دارد.

جمعه دهم اردیبهشت مطابق با روز ششم هفته کارگر به نام کارگر، مهارت و معنویت نام گرفته است. در این روز الزام و تعیین‌کننده بودن مهارت در انجام کار چه به جهت ایمنی و چه به جهت راندمان و بهره‌وری کار و هر دوی اینها در ذیل معناگرا بودن نیروی کار و تلاش و جهان‌بینی کارگر مراد و مقصودی است که در جمهوری اسلامی معنا می‌شود و انشالله در این روز هم برنامه‌های مختلف سراسری متوجه این معنا خواهد بود.

در هفتمین روز هفته کارگر که مطابق با یازدهم اردیبهشت ماه است روز کار و کارگر نامگذاری شده است که روز جهانی کار نیز همین روز

شب نشینی خرچنگ ها

شب‌نشینی خرچنگ‌هاست دور بایستید! کاش به غیرت یک نفر در این مملکت بر بخورد که این همه آدم، شبانه‌روز در تقلای مهاجرت هستند؛ از پزشک

ادامه مطلب