آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

روابط اقتصادی ..

با جمهوری آذربایجان گسترش می یابد.

محمود واعظی سه شنبه شب در نشست مشترک تجاری و اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در هتل پارس تبریز، اظهارداشت: موانع گذشته برای ایجاد روابط دوجانبه برطرف شده و این روابط بر مبنای اراده و تصمیم مسئولین عالی رتبه دو کشور که ارتباطات همه جانبه ایران و جمهوری آذربایجان را می خواهند استوار است

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات افزود: سیاست و خواست دولت دکتر روحانی بر اساس همکاری نزدیک با همسایگان به خصوص کشورهای همسایه ای است که مشترکات دینی، مدنی و فرهنگی دارند و جمهوری آذربایجان جزو معدود کشورهایی است که بسیار به هم نزدیک هستیم.

وی تاکید کرد: انگیزه بسیار مناسب دو جانبه برای توسعه روابط وجود دارد و حضور دو وزیر از دو طرف عزم دو کشور برای توسعه روابط را نشان می دهد.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات گفت: فصل جدید توسعه روابط تجاری و صنعتی دو کشور باید هر چه سریعتر از استان آذربایجان شرقی آغاز شود و این روابط می تواند مبنای خوبی برای توسعه روابط خوب جمهوری آذربایجان با کل کشور باشد .

واعظی اضافه کرد : ایران علاقمند است که در توسعه این نوع مناسبات گسترش روابط با کشورهای خارجی در تهران متمرکز نباشد و مایه خرسندی خواهد بود که در استان های دیگر کشور نیز این نوع فعالیت ها انجام شود .

رییس کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ،همچنین اظهار کرد : استان آذربایجان شرقی در امر تجارت پیشینه بسیار غنی دارد که اگر وارد مناسبات و ارتباطات تجاری و اقتصادی با جمهوری آذربایجان شود در آینده روابط خوبی برقرار خواهد شد .

وی همچنین با اشاره به برگزاری نشست های کمیسیون های مشترک دو کشور در روز دوشنبه و امروز سه شنبه، اظهار کرد : بسیاری از موانع توسعه اقتصادی دو کشور ازجمله مشکلات بانکی جمهوری آذربایجان رفع شد. وی یادآور شد: مشکلات بانکی حل می شود، تصمیم گرفته ایم تبادل ریال و مانات را در مبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور وارد کنیم و بانک ملی ایران در جمهوری آذربایجان فعال می شود. وی فعال شدن گمرک، تسهیل حمل و نقل، روادید و ویزا، تعرفه ها و ایجاد فضای رقابت با شرکت های مستقر در جمهوری آذربایجان را از جمله برنامه های آینده ایران برشمرد. واعظی تاکید کرد: همانطور که سرمایه گذاری تاجران جمهوری آذربایجان در ایران تضمین می شود سرمایه گذاری و سرمایه تاجران ایرانی نیز در آن کشور توسط دولت آذربایجان تضمین شود.

وی خاطر نشان کرد : فضای همکاری بسیار گسترده ای برای تجار آذربایجانی و ایرانی وجود دارد و این همکاری ها موجب ایجاد زمینه های جدید همکاری با دیگر کشورهای ثالث و توسعه روابط اقتصادی می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات گفت: امشب در واقع مقدمات کار برای توسعه بیشتر روابط اقتصادی و تجاری دو جانبه انجام می شود و حدود 2 ماه دیگر یک هیات اقتصادی ایران به سرپرستی استاندار آذربایجان شرقی به باکو سفر می کند. وی از اتاق بازرگانی باکو و تجار آذربایجانی خواست تا بیشتر با قابلیت های اقتصادی استان آذربایجان شرقی آشنا شوند.

حجم مبادلات تجاری ایران و جمهوری آذربایجان در بخش غیرنفتی به 500 میلیون دلار می رسد اما در مجموع حجم مبادلات تجاری دو کشور در بخش

شاد باش نوروزی!

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان آغاز سال نو و فرارسیدن نوروز 1401 را به همه هموطنان گرامی شادباش می گوید و برای همه خلق ها

ادامه مطلب